אולטרסאונד תלת מימדי לאיתור מומי רחם

בדיקת אולטרסאונד בתלת מימד של הרחם מאפשרת לאבחן הפרעות במבנה חלל הרחם. יתרונותיה של הבדיקה בהיותה לא פולשנית, נוחה לנבדקת (אינה כרוכה בכאב ואינה ממושכת) ובעלת דיוק גבוה באבחנה. בדיקה זו מחליפה למעשה את הצורך בבדיקות פולשניות לאיתור מומים מבניים ברחם – היסטרוסקופיה (בדיקה המאפשרת הסתכלות בחלל הרחם על ידי החדרת מכשיר אופטי דרך צוואר הרחם) ולפרוסקופיה (סקירה של אברי הבטן באמצעים אופטיים המוחדרים אל חלל הבטן דרך חתכים קטנים בדופן הבטן).

מומי רחם שניתן לאבחן באולטרסאונד תלת מימד:

  • מומי רחם מולדים – השכיח ביניהם הינו הימצאות מחיצה רחמית, ומוערך כי כ – 2% מהנשים הן בעלות מחיצה רחמית. רבות מהנשים אינן תסמיניות ואולם קיום מחיצה, בעיקר כשהיא עמוקה, עלול להשפיע על פוריות האישה ולהגביר את הסיכון ללידה מוקדמת ולעיכוב גדילה של העובר ברחם. קיימים מומי רחם מולדים נוספים כגון רחם חד ודו קרני ורחם כפול.
  • הפרעות נרכשות במבנה חלל הרחם – עלולות לגרום לעיוות חלל הרחם ולהפרעות פריון, אך גם לכאבים ולהפרעות במחזור הוסת. הפרעות נרכשות במבנה חלל הרחם יכולות לנבוע מ:
  1. שרירנים -גידולים שפירים שמקורם בתאי שריר הרחם ואשר קיימים בכ – 30% מהנשים בגיל הפריון.
  2. הידבקויות רחמיות -היווצרות רקמת צלקת, בעיקר לאחר התערבויות כירורגיות כגון גרידה או לאחר זיהום מקומי.

מתי תופני על ידי רופא הנשים המטפל לבדיקת תלת מימד של הרחם?

  1. במסגרת טיפולי פריון ובעיקר במידה וחווית כישלון טיפולי פריון.
  2. במסגרת ברור סיבוכי הריון כגון: הפלות מאוחרות, לידות מוקדמות, לאחר לידת תינוק עם עיכוב גדילה תוך רחמי או לידת תינוק במצג לא תקין.
  3. במסגרת ברור תסמינים גניקולוגים מסוימים.

ד”ר אפרת חדי הינה בעלת ניסיון רב בביצוע בדיקות תלת מימד לאבחון מומי רחם. הבדיקה כוללת סקירה של אברי האגן בדו מימד ובדיקה תלת מימדית של הרחם. לאחר הבדיקה תקבלי הסבר על ממצאי הבדיקה ומשמעותם וכן מכתב המפרט את תוצאות הבדיקה עבור הרופא המטפל בצרוף התמונות שתועדו במהלך הבדיקה.

Loading...