מעקב התפתחותי בשליש השלישי (סקירה שלישית)

בדיקת התפתחות העובר המבוצעת בין השבועות 30-32 להריון נועדה לאתר מומים במערכות הממשיכות התפתחותן לאורך השליש השלישי, ויתכן שלא התבטאו בסקירת המערכות המוקדמת  או בסקירת המערכות המאוחרת. דוגמאות למומים העשויים להתבטא בשלבי הריון מאוחרים הינן: הרחבת חדי המח, הרחבת אגני הכליה, חסימת מעיים ומומי שלד כגון גמדות. בנוסף נועדה הבדיקה להעריך את גדילת העובר ולאתר הפרעות גדילה במידה וקיימות.

הפרעות בגדילת העובר קשורות בדרך כלל בתת גדילה על רקע הפרעה שלייתית. רובן מתגלות בשליש השלישי להריון. במקרים אלה יש צורך במעקב תכוף אחר מצבו של העובר ואחר קצב גדילתו. בבדיקת האולטרסאונד מבוצעת הערכת מדדי הגדילה של העובר (היקף הראש, היקף הבטן ואורך עצם הירך) תוך שימוש בעקומות גדילה מתאימות וכן בדיקת זרימת הדם (דופלר) בכלי דם שליתים ועובריים המאפשרת להעריך את מצבו של העובר הקטן ברחם. במקרים בהם קיים חשד לעיכוב גדילה תוך רחמי יומלץ המשך מעקב הריון בסיכון.

הפרעות גדילה בעוברים יכולות להיות קשורות גם בגדילת יתר. במקרים אלה יש חשיבות לשלילת סכרת הריונית. תכנון מועד ואופן הלידה יעשה בהתאם. באופן נדיר, גדילת יתר של העובר עלולה להיות קשורה גם בתסמונת בעובר. מצבים קיצוניים של תת/עודף גדילה, בעיקר כאשר הם מלווים בריבוי מי שפיר יצריכו יעוץ גנטי והמשך ברור לשלילת תסמונות גנטיות.

בדיקת התפתחות בשליש השלישי היא הזדמנות נוספת לבחון בעין מקצועית את התפתחותו התקינה של העובר. במהלך הבדיקה תוכלי לקבל מענה לשאלות המעסיקות אותך בשלב זה של ההיריון. בסיום הבדיקה תקבלי דיסק עם תיעוד הבדיקה, תמונות דו מימד ותלת מימד וסיכום מפורט של ממצאי הבדיקה וההמלצות עבור רופא הנשים המטפל.

Loading...