מעקב הריון

מעקב ההיריון נועד להבטיח את בריאותך במהלך ההיריון ואת התפתחותו התקינה של העובר. על מנת לוודא כי ההיריון מתקדם כצפוי נערוך פגישות מעקב אחת ל 4-6 שבועות. במידת הצורך ניתן לקיים מעקבים תכופים יותר או פגישות בהתראה קצרה.

מתי מתחיל מעקב ההיריון?

רצוי לפנות למעקב כבר בשלב תכנון ההיריון. מטרת הייעוץ טרם ההיריון הינה איתור גורמי סיכון בהריון (כגון מחלות רקע) ואיזון שלהן, הפניה לביצוע בדיקות דם כולל סרולוגיה להערכת מצבך החיסוני וחשיפה לזיהומים היכולים לפגוע בעובר וכן ביצוע בדיקות הסקר הגנטיות על פי מוצא בני הזוג. בנוסף, זהו השלב המתאים לקבלת הדרכה באשר לנטילת תוספי תזונה וויטמינים , בעיקר חומצה פולית. רוב הנשים מגיעות למעקב כשהן כבר בהריון ואז רצוי להתחיל את המעקב מוקדם ככל שניתן (עם גילוי ההיריון).

אילו בדיקות מומלצות במסגרת מעקב ההיריון?

סונר תקינות הריון– מתבצע בשבועות 6-8 להריון. זוהי בדיקת אולטרסאונד המבוצעת בגישה ביטנית או נרתיקית ומטרתה לוודא כי ההיריון ממוקם באופן תקין בחלל הרחם, לבדוק את מספר שקי ההיריון ומספר העוברים, לאשר קיום דופק עוברי ולהעריך את  גיל ההיריון המדויק על סמך מדידת העובר.

בדיקת שקיפות עורפית– מבוצעת בשבועות 11+0 -13+6 בשילוב עם בדיקת הסקר הביוכימי במטרה להעריך את הסיכון לתסמונת דאון בהריון.

סקר ביוכימי שליש שני (תבחין משולש) – בדיקת דם המבוצעת בשבועות 16 להריון. זוהי בדיקת סקר לאיתור עוברים בסיכון  לתסמונת דאון ולמומים פתוחים בתעלת העצבים.

סקירת מערכות מאוחרת – מתבצעת בין השבועות 22-24 להריון. נועדה לאתר מומים אנטומים בעובר שלא אותרו בסקירה המוקדמת וכן להעריך את גדילת העובר.

בדיקה לאיתור סכרת הריונית – מתבצעת בין השבועות 24-28 להריון.  רמות הסוכר בדם  נמדדות שעה לאחר העמסת סוכר של 50 גרם. במידה ותוצאותיה חריגות (מעל  140 mg/dl) תופני לבדיקה אבחנתית לאחר העמסת סוכר של 100 גרם. תוצאות לא תקינות של בדיקה זו מגדירות סכרת הריונית ומצריכות מעקב מיוחד לצורך איזון.

בדיקת “קומבס” – בדיקת דם המבוצעת בין שבועות 28-29 של ההיריון בנשים עם סוג דם  RH שלילי. בהתאם לתוצאות הבדיקה יוחלט על צורך במתן חיסון Anti-D למניעת אנמיה בעובר.

מעקב גדילה עוברי– מבוצע בשבועות 28-32. בדיקה זו חשובה להערכת בריאות העובר והתפתחות התקינה ברחם. בהתאם לתוצאותיה יוחלט האם יש צורך במעקבי גדילה נוספים.

מעקב הריון פרטי אצל ד”ר אפרת חדי

תפקידי כרופאה בכירה בבית חולים מזה שנים רבות מקנה לי ניסיון רב במעקבי הריון ובילוד. מומחיותי בתחום האולטרסאונד מבטיחה לך כי בדיקות האולטרסאונד שיבוצעו במהלך המפגשים שלנו הן מקצועיות ביותר. הדמיית העובר תאפשר לך בנוסף ליצור עמו קשר עוד טרם הגיח לאוויר העולם. וחשוב מכל, אני מאמינה כי מתן יעוץ מקצועי ויסודי, יחס אישי ומענה אמיתי לצרכייך חשובים לשמירה על הריון תקין וחווית הריון טובה.

 

Loading...