סקירה מוקדמת

סקירת המערכות המוקדמת היא בדיקת אולטרסאונד הנערכת בין שבועות 14-16 להריון. מטרתה לבחון את התפתחות העובר, לשלול מומים אנטומים וקיומם של ממצאים המעלים סיכון להפרעות כרומוזומליות בעובר. במהלך הבדיקה, נסקרות המערכות הבאות: המח, הפנים, בית החזה והראות, הלב וכלי הדם הגדולים, אברי הבטן, מערכת השתן, עמוד השדרה והגפיים כולל כפות הידיים והרגליים. בשלב זה ניתן גם לזהות את מין העובר. בנוסף יבחנו בבדיקה גדילת העובר, מראה השליה ומיקומה וכמות מי השפיר. הבדיקה מתבצעת בגישה בטנית ונרתיקית. סקירת המערכות המוקדמת אינה מחליפה את בדיקות הסקר לאבחון תסמונת דאון (שקיפות עורפית ובדיקות הסקר הביוכימי) ואולם באפשרותה לזהות ממצאים המעלים סיכון להפרעות כרומוזומליות. ממצאים אלה הנקראים “סמנים רכים”, הינם ממצאים הקיימים גם בעוברים בריאים אך שכיחותם גבוהה יותר בעוברים עם תסמונות כרומוזומליות כדוגמת תסמונת דאון ואחרות. קיומם של שני סמנים רכים ומעלה מצריך הפניה ליעוץ גנטי ושקילת בדיקת מי שפיר.

סקירת המערכות המוקדמת היא אירוע מרגש במהלך ההיריון במהלכו תוכלי שוב לצפות בעובר המתפתח ברחמך.

 האם יש צורך בסקירת מערכות מוקדמת וגם בסקירת מערכות מאוחרת?

במהלך ההיריון נהוג לבצע שתי סקירות, בשלבי התפתחות שונים של העובר. סקירת המערכות המוקדמת תזהה כ-  70% מן המומים המשמעותיים. סקירת המערכות המאוחרת המבוצעת לאחר התפתחות נוספת של מערכות העובר מאפשרת לזהות עד 90% מהמומים המשמעותיים.

יתרון ביצוע סקירת המערכות המוקדמת הינה האפשרות לזהות מוקדם יחסית בהיריון מומים בעובר. זיהוי מוקדם מאפשר קבלת החלטות מוקדמות לגבי המשך הריון וביצוע הבדיקות הנדרשות להמשך ברור, דוגמת בדיקת מי שפיר, במועד מתאים.

סקירת מערכות מוקדמת מורחבת – לדעת בדיוק איך מתפתח ההריון שלך

ביצוע בדיקת סקירת המערכות בידיים מקצועיות ובעזרת מכשור מתקדם חשובים לצורך בחינה מדוקדקת  של העובר. במהלך סקירת המערכות המוקדמת, אהיה שם להשיב על כל השאלות שלכם, בסבלנות ובפרוט. בסיום הבדיקה תקבלי דיסק עם סרט הבדיקה, תמונות של העובר בדו מימד ובתלת מימד וכן סיכום בכתב של תוצאות הבדיקה ובו פירוט הממצאים וההמלצות עבור הרופא המטפל.

Loading...