סקירת מערכות מאוחרת מורחבת

סקירת המערכות המאוחרת מבוצעת בשבועות 22-24 להריון. העובר גדול ומפותח יותר בשלב זה ועל כן מאפשר זיהוי טוב יותר של ממצאים בהשוואה לסקירה המוקדמת. בבדיקה נסקרות המערכות הבאות: המח, הפנים, הלב והראות, אברי הבטן, מערכת השתן, עמוד השדרה, הגפיים לרבות כפות הידיים והרגליים. במסגרת הבדיקה מבוצעים גם הערכת גדילה של העובר, הערכת השליה ונפח מי השפיר. מתבצעת מדידה של אורך צוואר הרחם של האישה ההרה לצורך הגדרת נשים בסיכון ללידה מוקדמת ובהריונות בסיכון גם הערכה של הזרימות בעורקי הרחם. הבדיקה מבוצעת ברובה בגישה ביטנית. במידת הצורך מבוצעת השלמת הבדיקה בגישה נרתיקית.

 

למה חשוב לבצע סקירת מערכות מאוחרת מורחבת, גם כאשר סקירת המערכות המוקדמת הוגדרה כתקינה ?

 

סקירת המערכות המאוחרת מתבצעת בשלב בהריון בו מערכות הגוף סיימו שלב משמעותי בהתפתחותן ועל אף שמרביתן עדיין לא בשלות, הן כבר מפותחות דיין על מנת שיוצגו באופן שלם במהלך הסקירה.

בעוד שסקירת המערכות המוקדמת תזהה כ-  70% מן המומים המולדים, סקירת המערכות המאוחרת המבוצעת לאחר התפתחות נוספת של מערכות העובר מאפשרת לזהות עד 90% מהמומים המשמעותיים.

חשיבות נוספת בביצוע סקירת המערכות המאוחרת הינה באיתור הריונות המצריכים המשך מעקב הריון בסיכון: הפרעות בהשרשת השליה כגון שלית פתח ו/או שליה נעוצה וכן הפרעות בגדילת העובר (בעיקר עיכוב גדילה) עשויים להתגלות בשלב זה ולהנחות את המשך ניהול ההיריון.

 

סקירת מערכות מורחבת – לדעת בדיוק איך מתפתח ההריון שלך

 

בדיקת סקירת המערכות המאוחרת מבוצעת על ידי ד”ר אפרת חדי במקצועיות, בסבלנות וביסודיות. במהלך הבדיקה תקבלי מענה מקצועי ומפורט לכל שאלה שתעלה במהלך הבדיקה. בסיום הבדיקה תקבלי דיסק עם סרט הבדיקה, תמונות בדו מימד ובתלת מימד של העובר וכן סיכום בכתב של תוצאות הבדיקה ובו פירוט הממצאים וההמלצות עבור הרופא המטפל.

Loading...