שקיפות עורפית

בין השבוע ה – 11 ועד לשבוע 13+6 נערכת בדיקת שקיפות עורפית. הבדיקה מבוצעת כחלק מבדיקת סקר המחשבת סיכון סטטיסטי ללידת תינוק עם תסמונת דאון.

שקיפות עורפית – הזדמנות להציץ בפלא המתפתח ברחמך…

במהלך בדיקת האולטרסאונד נמדוד את גודל העובר והתאמתו לגיל ההיריון, את עובי השקיפות העורפית וקיום עצמות האף. בנוסף, נוכל כבר בשלב מוקדם זה לבצע בדיקה אנטומית ראשונית של העובר כולל קיום עצמות הגולגולת וארבעת הגפיים, שלמות דופן הבטן ועוד. בדיקת האולטרסאונד מבוצעת בדרך כלל בגישה ביטנית אך לעיתים יש צורך בבדיקה נרתיקית.

כיצד יחושב הסיכון לתסמונת דאון?

התוצאה המתקבלת מושפעת משלושה סוגים של נתונים :

  1. גיל האישה – ככל שהגיל עולה, עולה באופן סטטיסטי הסיכון לתסמונת דאון.
  2. בדיקת אולטרסאונד לשקיפות עורפית- בדיקת האולטרסאונד הנערכת בין השבועות 11 – 13 ושישה ימים, מודדת את עובי הנוזל המצטבר באזור העורף של העובר. אצל עוברים עם תסמונת דאון, עקב ניקוז לא תקין של הנוזל הלימפטי, מצטבר יותר נוזל באזור זה והתוצאה הינה שקיפות עורפית מעובה. בנוסף למדידת השקיפות העורפית נבחן את קיומן של עצמות האף בעובר. נוכחות עצם אף מפותחת מפחיתה את הסיכון לתסמונת דאון.
  3. תוצאות בדיקת הסקר הביוכימי – בבדיקת דם נמדדת רמתם של שני רכיבים בדמך – PAPP-A ו ־ ßhCG. אלו חלבונים המופרשים מן השיליה והעובר. רמות חריגות שלהן בדם האישה נקשרות בסיכון מוגבר לעובר עם תסמונת דאון. הבדיקה מבוצעת בסמיכות לבדיקת האולטרסאונד. התשובה המתקבלת על ידי המעבדה הינה שקלול של גיל האישה, עובי השקיפות העורפית ותוצאות המעבדה. תוספת בדיקת הדם משפרת את רגישות הבדיקה כולה ומאפשרת איתור של כ 80% מהעוברים עם תסמונת דאון. (יחד עם בדיקת התבחין המשולש המתבצעת בשבועות 16-18 ניתן לאתר מעל 90% מההריונות עם תסמונת דאון).

מה יקרה אם הנתונים שיעלו בבדיקת השקיפות העורפית יהיו גבוליים או לא תקינים?

שקיפות עורפית של 3 מ”מ ומעלה אינה תקינה ומעלה סיכון לתסמונת דאון אך גם להפרעות כרומוזומליות אחרות, למומי לב ועוד. כאשר השקלול בין מדידת השקיפות העורפית, גיל האם ותוצאת בדיקות הדם מצביע על סיכון מוגבר לתסמונת דאון  או כאשר השקיפות העורפית נמדדת מעל 3 מ”מ יש צורך בהמשך ברור הכולל בדרך כלל יעוץ גנטי ושקילת ביצוע בדיקות אבחנתיות כגון בדיקת מי שפיר .

בדיקת שקיפות עורפית – חשוב שתתבצע אצל מומחה אולטרסאונד

בדיקת השקיפות העורפית מתבצעת על סמך קריטריונים מוסכמים בינלאומיים וזאת על מנת להבטיח דיוק ומהימנות התוצאה המתקבלת. מעבר לבדיקת השקיפות העורפית, מתאפשרת כבר בשלב מוקדם זה בחינה כללית של התפתחות העובר וזיהוי מומים משמעותיים במידה וקיימים. במהלך הבדיקה ולאחריה תקבלי הסבר מפורט בנוגע לממצאי הבדיקה ותוצאותיה והמלצות בהתאם. בסיום הבדיקה תקבלי סיכום בכתב של הבדיקה עבור הרופא המטפל וכן תמונות של העובר בדו ובתלת מימד.

Loading...